Textured page- Give the ones you love…

So today it’s about how one simple thing can give you one of the best texture ever;) Sounds mysterious? Probably for any Mixed-Media artist it doesn’t, as they well know how to use scraps and pieces of everything lying around:) This story is about a napkin which I took from the hotel room I stayed in. Not typical napkin, but a single sheet one, white, yet with a texture already on it.  That gave me  a beautiful background:)

I used Gel Medium to glue it to the page and a spray paints (Dylusions Sprays as well as  my own), made a cut-outs in a shape of a heart and distressed the edges.

Give the ones...

Give the ones…

Dziś opowiem wam historię o tym, jak jedna mała i niepozorna rzecz może pomóc w stworzeniu pięknej struktury przy kreowaniu strony w Art Journal’u. Nie wiem czy brzmi to wystarczająco tajemniczo by przyciągnąć waszą uwagę, ponieważ w Mixed Media nie jest żadną tajemnicą, że najlepsze rzeczy powstają z nagromadzonych ścinków i różnego rodzaju resztek. I to jest właśnie tego typu opowieść- o małej, białej serwetce którą zobaczyłam kiedyś  w pokoju hotelowym. Serwetka była o tyle intrygująca, że nie była gładka ale miała dość ciekawy wzór. I dzięki niej powstała następująca strona:)

Użyłam tutaj Gel Medium jako kleju, oraz farb w spreju  (Dylusions Paints i sprejów które zrobilam kiedyś sama). Powycinane serca mają poszarpane brzegi, by nadać im  więcej wielowymiarowego efektu.

Art Journal-Give the ones you love...

FacebookTwitterPinterest